Image for FW-09-04-F-D-230-150 is not available
FW-09-04-F-D-230-150
DigiKey Part Number
FW-09-04-F-D-230-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-09-04-F-D-230-150
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-09-04-F-D-230-150 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.230" (5.842mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.470" (11.938mm)