PRL6-12V-SC-1A
DigiKey Part Number
2223-PRL6-12V-SC-1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRL6-12V-SC-1A
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
PRL6-12V-SC-1A Models
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
9.6 VDC
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4432VA
Coil Resistance
576 Ohms
Coil Current
20.8 mA