PRL3-12V-SC-1C
DigiKey Part Number
2223-PRL3-12V-SC-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRL3-12V-SC-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
PRL3-12V-SC-1C Models
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Must Release Voltage
9.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2770VA, 300W
Coil Resistance
180 Ohms
Coil Current
66.7 mA