SML-D12P8WT86
DigiKey Part Number
846-SML-D12P8WT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SML-D12P8WT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SML-D12P8WT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-D12P8WT86
Description
LED GREEN DIFFUSED 1608 SMD
Detailed Description
Green 560nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
SML-D12P8WT86 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Series
Current - Test
20mA
0603 (1608 Metric)
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
White
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
0.65mm