RCX080N25
DigiKey Part Number
RCX080N25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCX080N25
Description
MOSFET N-CH 250V 8A TO220FM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 8A (Tc) 2.23W (Ta), 35W (Tc) Through Hole TO-220FM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCX080N25 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
840 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.23W (Ta), 35W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 4A, 10V