RSN-1-100B
DigiKey Part Number
118-RSN-1-100B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSN-1-100B
Description
RES CHAS MNT 100 MOHM 0.1%
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±0.1% Metal Element Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
30°C ~ 70°C
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
1.380" (35.05mm)
Tolerance
±0.1%