71V3556S166PFGI is Obsolete and no longer manufactured.
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 72
In Stock: 72
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
SRAM - Synchronous, SDR (ZBT) Memory IC 4.5Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 100-TQFP (14x14)
71V3556S166PFGI
DigiKey Part Number
71V3556S166PFGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71V3556S166PFGI
Description
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
Clock Frequency
166 MHz
Access Time
3.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)