P1167.362NL
DigiKey Part Number
553-2867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1167.362NL
Description
FIXED IND 3.6UH 3.1A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 µH Shielded Wirewound Inductor 3.1 A 20mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3.1A