ST130-100-30BK
DigiKey Part Number
298-ST130-100-30BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST130-100-30BK
Description
TAPE ELECTRICAL BLACK 1"X10YDS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Electrical Tape Acrylic Adhesive Black 1.00" (25.40mm) X 30' (9.1m) 10 yds
Category
Width
1.00" (25.40mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length
30' (9.1m) 10 yds
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Usage
Electrical Insulating, Sealing
Part Status
Active
Temperature Range
194°F (90°C) Max
Tape Type
Electrical
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
36 Months
Backing, Carrier
Ethylene Propylene Rubber
Storage/Refrigeration Temperature
41°F ~ 95°F (5°C ~ 35°C)
Thickness
0.0300" (30.0 mils, 0.762mm)