DNF10-250FI-L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 298-10540-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DNF10-250FI-L |
Description | CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Crimp |
Manufacturer Panduit Corp | Wire Gauge 10-12 AWG |
Series | Insulation Fully Insulated |
Packaging Bulk | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Part Status Active | Color Yellow |
Terminal Type Standard | Contact Material Brass |
Gender Female | Contact Finish Tin |
Tab Width 0.250" (6.35mm) | Insulation Diameter 0.220" (5.59mm) |
Tab Thickness 0.032" (0.81mm) | Base Product Number |
Length - Overall 0.950" (24.13mm) |