ERJ-6BQJR91V
DigiKey Part Number
P17565TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-6BQJR91V
Description
RES 0.91 OHM 5% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 mOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-6BQJR91V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)