EEF-CD0G820R
DigiKey Part Number
PCE2109TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE2109CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CD0G820R
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 18mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-CD0G820R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm