EEE-1AA102P
DigiKey Part Number
PCE3868TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3868CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3868DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1AA102P
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-1AA102P Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
986 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C