16SEPC100M+TSS
DigiKey Part Number
P16378CT-ND - Cut Tape (CT)
P16378TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SEPC100M+TSS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16SEPC100M+TSS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
124.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C