CB1AH-T-24V
DigiKey Part Number
CB1AH-T-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AH-T-24V
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
15 ms
Series
Release Time
15 ms
Packaging
Bulk
Features
Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
320 Ohms
Switching Voltage
28VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
14 VDC