OD9225-12HB
OD9225-12HB
OD9225-12HB
DigiKey Part Number
1053-1276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9225-12HB
Description
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 60.2 CFM (1.69m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD9225-12HB Models
Category
Noise
38.0dB
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Current Rating (Amps)
0.250A
Width
25.00mm
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Air Flow
60.2 CFM (1.69m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.025 in H2O (6.2 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C