OD8025-48HB
OD8025-48HB
OD8025-48HB
DigiKey Part Number
1053-1265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-48HB
Description
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8025-48HB Models
Category
Noise
33.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.191 lb (86.64 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Voltage Range
24 ~ 56VDC
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C