OD172SAP-24HHB10A
DigiKey Part Number
1053-1839-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-24HHB10A
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 300.0 CFM (8.40m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
57.0dB
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
2.10A
Width
51.00mm
Voltage Range
15 ~ 28VDC
Air Flow
300.0 CFM (8.40m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.980 in H2O (244.0 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C