OA172SAPL-22-1TB
DigiKey Part Number
1053-1047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAPL-22-1TB
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 228.0 CFM (6.38m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA172SAPL-22-1TB Models
Category
Noise
58.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
28.00W
Series
RPM
3400 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Width
38.50mm
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Air Flow
228.0 CFM (6.38m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.870 in H2O (216.7 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C