SZMM5Z43VT1G
DigiKey Part Number
488-SZMM5Z43VT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMM5Z43VT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMM5Z43VT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z43VT1G
Description
DIODE ZENER 43V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 43 V 500 mW ±6.98% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±6.98%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms