SZMM3Z2V4T1G
DigiKey Part Number
488-SZMM3Z2V4T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMM3Z2V4T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMM3Z2V4T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z2V4T1G
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 300 mW ±8% Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZMM3Z2V4T1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±8%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V