SBRS81100NT3G
DigiKey Part Number
488-SBRS81100NT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SBRS81100NT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SBRS81100NT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRS81100NT3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SMB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)