BZX84B9V1LT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 2 136
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 41 921
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Diodes Incorporated
Zener Diode 9.1 V 225 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3,TO-236-3,Micro3,SSD3,SST3
BZX84B9V1LT1
DigiKey Part Number
BZX84B9V1LT1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B9V1LT1
Description
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B9V1LT1 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW