Image for OSTVL18B150 is not available
OSTVL18B150
DigiKey Part Number
OSTVL18B150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVL18B150
Description
TERM BLOCK HDR 18POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
4 A
Series
Voltage - UL
125 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
18
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
9
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.098" (2.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.689" (17.50mm)