SS-5GL13T-A12
DigiKey Part Number
Z8684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-5GL13T-A12
Description
SWITCH SNAP ACTION ROLLER SPDT
Customer Reference
Detailed Description
Switch Chassis Mount
Category
Ingress Protection
IP40
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Operating Force
5gf
Series
Release Force
6gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.421" (10.70mm)
Part Status
Active
Differential Travel
0.031" (0.8mm)
Current Rating (Amps)
5A (AC)
Overtravel
0.047" (1.2mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
30,000,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Simulated Roller
Electrical Life
200,000 Cycles
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)