K20L0C-P03LJG0-420S
DigiKey Part Number
1907-1304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K20L0C-P03LJG0-420S
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K20L0C-P03LJG0-420S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
3
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert
0
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C