CBTAAT0-H022PN-0000
DigiKey Part Number
1907-CBTAAT0-H022PN-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBTAAT0-H022PN-0000
Description
ODU AMC SERIES T SCREW-LOCK PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Tin Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Box
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP6K9K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
22
Shielding
Shell Size - Insert
12
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.197" ~ 0.575" (5.00mm ~ 14.60mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C