621-200-1-1-8-6-ST8
DigiKey Part Number
4681-621-200-1-1-8-6-ST8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-200-1-1-8-6-ST8
Description
Explosion-Proof Pressure Transmi
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 0PSI ~ 200PSI (0kPa ~ 1378.95kPa) Gauge Male - 1/2" (12.7mm) NPT 4 mA ~ 20 mA
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Manufacturer
NOSHOK, Inc.
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
10 ~ 30VDC
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/2" (12.7mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial
Features
Explosion-Proof
Pressure Type
Gauge
Operating Temperature
0°C ~ 80°C
Operating Pressure
0PSI ~ 200PSI (0kPa ~ 1378.95kPa)