11938TB-B3N-QA-00
DigiKey Part Number
12-11938TB-B3N-QA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938TB-B3N-QA-00
Description
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 116.5 CFM (3.26m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Noise
50.0dB
Series
Power (Watts)
17.00W
Packaging
Bulk
RPM
3100 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.140A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
116.5 CFM (3.26m³/min)
Material - Blade
Steel
Static Pressure
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 25°C