04015SS-24N-AA-00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 12-04015SS-24N-AA-00-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 04015SS-24N-AA-00 |
Description | FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Sleeve 7.4 CFM (0.207m³/min) 2 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Auto Restart |
Mfr | Noise 32.0dB |
Series | Power (Watts) 1.2 W |
Packaging Box | RPM |
Part Status Active | Termination 2 Wire Leads |
Voltage - Rated | Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H | Current Rating (Amps) 0.050A |
Width 15.00mm | Voltage Range 10 ~ 25.2VDC |
Air Flow 7.4 CFM (0.207m³/min) | Material - Frame Plastic |
Static Pressure 0.270 in H2O (67.3 Pa) | Material - Blade Plastic |
Bearing Type Sleeve | Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 40°C |