MS1050100MS001
DigiKey Part Number
3372-MS1050100MS001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
MS1050100MS001
Description
FIXED IND 10UH 5.5A 30 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 5.5 A 30mOhm Max 2-SMD
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.439" L x 0.394" W (11.15mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.5A