BZX585-C43,115
DigiKey Part Number
2156-BZX585-C43,115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C43,115
Description
DIODE ZENER 43V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 43 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW