74LVC2G66DP-Q100H
DigiKey Part Number
1727-74LVC2G66DP-Q100HTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-74LVC2G66DP-Q100HCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-74LVC2G66DP-Q100HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC2G66DP-Q100H
Description
IC SWITCH SPST-NOX2 10OHM 8TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 1:1 10Ohm 8-TSSOP
Category
Charge Injection
7.5pC
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
5pF
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
5µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Crosstalk
-56dB @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Circuit
SPST - NO
Grade
Automotive
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Qualification
AEC-Q100
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
On-State Resistance (Max)
10Ohm
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
1.65V ~ 5.5V
Supplier Device Package
8-TSSOP
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
3.9ns, 5ns
Base Product Number
-3db Bandwidth
500MHz