MYMGM1R816ELA5RA
DigiKey Part Number
811-MYMGM1R816ELA5RATR-ND - Tape & Reel (TR)
811-MYMGM1R816ELA5RACT-ND - Cut Tape (CT)
811-MYMGM1R816ELA5RADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGM1R816ELA5RA
Description
DC DC CONVERTER 0.7-1.8V 29W
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 1.8V 16A 7.5V - 15V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYMGM1R816ELA5RA Models
Category
Power (Watts)
29 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
91.8%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
7.5V
Package / Case
56-SMD Module
Voltage - Input (Max)
15V
Size / Dimension
0.41" L x 0.35" W x 0.20" H (10.5mm x 9.0mm x 5.0mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
16A