MGJ2D152003SC
DigiKey Part Number
811-3443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ2D152003SC
Description
DC DC CONVERTER 20V -3.5V 1.9W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 20V -3.5V 80mA, 80mA 13.5V - 16.5V Input
EDA/CAD Models
MGJ2D152003SC Models
Category
Current - Output (Max)
80mA, 80mA
Mfr
Power (Watts)
1.9 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Part Status
Last Time Buy
Features
Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Efficiency
81%
Voltage - Input (Min)
13.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
16.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.78" L x 0.40" W x 0.50" H (19.7mm x 10.1mm x 12.7mm)