GRM188C71C475KE21D
DigiKey Part Number
490-16337-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16337-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16337-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188C71C475KE21D
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GRM188C71C475KE21D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)