BU-2641-D-48-0
DigiKey Part Number
314-1562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2641-D-48-0
Description
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single To Test Probe Patch Cord 600V
Category
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
600V
Configuration
Banana to Test Probe
Ratings
CAT II 600V
1st Connector
Banana Plug, Single
Current Rating (Amps)
10A
2nd Connector
Test Probe
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4 517
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"