MPQ2178GQHE-18-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ2178GQHE-18-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ2178GQHE-18-AEC1-Z
Description
IC REG BUCK 1.8V 2A 8QFN
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 2A 8-VFDFN
Frequency - Switching
2.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Voltage - Input (Max)
5.5V