MPQ2178GQHE-12-AEC1-Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 400
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 2A 8-VFDFN
Automotive-Grade, Low-Voltage, Step-Down Converters: MPQ2179 Family
MPQ2178GQHE-12-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ2178GQHE-12-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ2178GQHE-12-AEC1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ2178GQHE-12-AEC1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ2178GQHE-12-AEC1-Z
Description
IC REG BUCK 1.2V 2A 8QFN
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Frequency - Switching
2.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Voltage - Input (Max)
5.5V