MPQ2177GQHE-18-AEC1-P
DigiKey Part Number
1589-MPQ2177GQHE-18-AEC1-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ2177GQHE-18-AEC1-PCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ2177GQHE-18-AEC1-PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ2177GQHE-18-AEC1-P
Description
IC REG BUCK 1.8V 1A 8QFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1A 8-VFDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPQ2177GQHE-18-AEC1-P Models
Frequency - Switching
2.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Voltage - Input (Max)
5.5V