MPQ2177GQHE-12-AEC1-P
DigiKey Part Number
1589-MPQ2177GQHE-12-AEC1-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ2177GQHE-12-AEC1-PCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ2177GQHE-12-AEC1-PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ2177GQHE-12-AEC1-P
Description
IC REG BUCK 1.2V 1A 8QFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 1A 8-VFDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPQ2177GQHE-12-AEC1-P Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
2.4MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
2.5V
Supplier Device Package
8-QFN (2x1.5)
Voltage - Input (Max)
5.5V