PIC18F4620-I/P
DigiKey Part Number
PIC18F4620-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F4620-I/P
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F4620-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 13x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)