PIC16F18046-E/MLVAO
DigiKey Part Number
150-PIC16F18046-E/MLVAO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18046-E/MLVAO
Description
28KB FLASH,256EE,2KB RAM, 10B AD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 20-QFN (4x4)
Mfr
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 21x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz