PIC16F15213T-E/SN
DigiKey Part Number
150-PIC16F15213T-E/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F15213T-E/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F15213T-E/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15213T-E/SN
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (3.5K x 8) FLASH 8-SOIC
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 7x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)