MSCDC50X1201AG-(secondary)
MSCDC50X1201AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC50X1201AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC50X1201AG
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 1.2KV 50A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Silicon Carbide Schottky 1.2 kV Chassis Mount
Category
Current - Average Rectified (Io)
50 A
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Three Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Silicon Carbide Schottky
Package / Case
Module
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV