AT90USB82-16MU
DigiKey Part Number
AT90USB82-16MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT90USB82-16MU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® 90USB Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT90USB82-16MU Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
512 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
AVR
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz