1N5251A-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 22 V 500 mW ±10% Through Hole DO-204AH (DO-35)
1N5251A-1
DigiKey Part Number
150-1N5251A-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5251A-1
Description
DIODE ZENER 22V 500MW DO204AH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
29 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16.2 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±10%
Package / Case
Power - Max
500 mW