RSP-2000-24
DigiKey Part Number
1866-4253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-2000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1920W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 320 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSP-2000-24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.60" L x 5.00" W x 1.61" H (294.6mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 250 ~ 320 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
80 A