SLD30-018-B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 719
Datasheet
Similar
48.4V Clamp 105.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
SLD30-018-B
DigiKey Part Number
SLD30-018-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD30-018-B
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600
Detailed Description
EDA/CAD Models
SLD30-018-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
105.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V