SLD11-018 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18.2V Clamp 280.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
SLD11-018
DigiKey Part Number
SLD11-018-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD11-018
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SLD11-018 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
280.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V